- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Vse se je začelo s preprostim vprašanjem: »Ali so prireditve v Idriji res dostopne za vse?« Hitro smo ugotovili, da je odgovor pogosto ne ali pa ne vemo. Združili smo moči in s pomočjo Mladinskega centra Idrija zagnali Solidarnostni projekt Evropske solidarnostne enote "Prireditve za vse!", sofinanciran s strani EU. Naš cilj je bil ozaveščati o komuniciranju dostopnosti lokacij za gibalno ovirane osebe in organizatorje spodbuditi, da o tem začnejo razmišljati že pri načrtovanju dogodka.
Naš moto je bil: "Nič o invalidih brez invalidov!" Povezali smo se z društvi in posamezniki, ki se s to problematiko srečujejo vsak dan. Na pogovornem večeru z Aljošo Škaperjem, zagovornikom dostopnosti, smo spoznali, da dostopnost ne koristi le osebam na vozičkih, temveč tudi starejšim, staršem z otroškimi vozički in mnogim drugim. Z ozaveščanjem smo želeli začeti tam, kjer se oblikuje prihodnost – med mladimi. Na Gimnaziji Jurija Vege Idrija smo izvedli dve interaktivni delavnici, kjer so dijaki skozi vožnjo z invalidskim vozičkom, intervjuje in analizo prostora pridobili vpogled v izzive dostopnosti v lokalnem okolju.
Da bi preizkusili, ali lahko res pripravimo dostopno prireditev, smo decembra organizirali "Prireditev za vse! – Stand up večer". S preprostimi prilagoditvami, kot so izbira dostopne lokacije, jasno informiranje o dostopnosti, prilagojenimi sedišči in prostovoljci za pomoč, smo dokazali, da z malo truda vsak dogodek lahko postane bolj dostopen.
Da pa bi naš projekt imel trajne rezultate in se dostopnost prireditev ne bi končala le z našim večerom, smo pripravili Smernice za organizatorje prireditev, ki ponujajo konkretne korake za jasno informiranje o dostopnosti. Vanje smo zajeli vse, kar smo spoznali tekom raziskovanja in pogovorov z gibalno oviranimi osebami. Zanje je najbolj pomembno, da pravočasno dobijo potrebne informacije in se ustrezno organizirajo. Da smernice ne bi ostale le še en dokument, smo se povezali z Občino Idrija in Zavodom za turizem Idrija, ki sta prepoznala pomen informiranja o dostopnosti. Skupaj smo našli način, kako organizatorjem olajšati predajo teh informacij, in projekt predstavili organizatorjem dogodkov v Občini Idrija, ki so pokazali veliko zanimanja in predlagali nadaljnje izboljšave.
Mladi v Idriji smo dokazali, da lahko z energijo, sodelovanjem in vztrajnostjo premikamo meje. Verjamemo, da je konec našega projekta šele začetek – začetek bolj dostopnih prireditev, bolj ozaveščenih organizatorjev in skupnosti, ki vključuje vse.
Neža Valentinčič
Mladinski center Idrija