- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Kaj je geopark?
Geopark Idrija
Območje Geoparka Idrija zavzema celotno območje občine Idrija, ki leži v zahodni Sloveniji, natančneje v Zahodnem predalpskem hribovju. Še natančneje ga lahko umestimo v območje Idrijsko-Cerkljanskega hribovja. Ustanovljen je bil ustanovljen leta 2010 in tri leta kasneje postal 55. član EGN (Evropska mreža geoparkov) (European Geoparks Network) ter 93. član GGN (Globalna mreža geoparkov) (Global Geoparks Network). 17. 11. 2015 je pridobil naziv UNESCO Globalni Geopark. Deluje pod okriljem Centra za idrijsko dediščino.
Ključni pomen pri delovanju geoparka ima partnerska skupina. Sestavljajo jo javni in zasebni partnerji, ki so podpisali partnerski sporazum in v Geoparku Idrija s svojim delovanjem in partnerskim sodelovanjem tvorno prispevajo k njegovemu razvoju. Skupne aktivnosti in projekte CID in partner dogovorita v ustrezni pravni podlagi (pogodbi o sodelovanju), partner pa na vidno mesto postavi tablico z oznako Partner Geoparka Idrija. Partnerska skupina je odprtega tipa.
Geopark Idrija zaznamujejo pestre morfološke značilnosti z globokimi in ozkimi grapami in soteskami ter razprostranjenimi visokimi zakraselimi planotami, kar je posledica lege na stičišču alpskega in kraškega sveta. Ponaša se z bogato naravno in kulturno dediščino, ki jo združuje z gostinsko ponudbo, domačo obrtjo, storitvenimi in turističnimi zanimivostmi. Celotna ponudba je združena in predstavljena v 22 tematskih poteh. Več o tem si lahko preberete na http://www.geopark-idrija.si/si/geopark/32/tematske-poti/.
Vsako leto v mesecu maju in juniju poteka Teden evropskih geoparkov, v sklopu katerega v sodelovanju s partnerji v geoparku pripravijo različne dogodke od vodenih pohodov, predavanj, delavnic za otroke in odrasle ipd.
V okviru geoparka poteka tudi „projekt“ Mreža šol, ki je namenjen učencem sedmih razredov vseh štirih osnovnih šol na idrijskem. Vsako leto šola organizatorka v sodelovanju z Geoparkom Idrija pripravi pester enodnevni program s številnimi delavnicami, predavanji in predstavitvami. K sodelovanju so povabljeni tudi domači strokovnjaki in poznavalci tega okolja, kar zagotavlja visoko kvaliteto izvedenih aktivnosti.
Za vrtce, osnovne in srednje šole ter fakultete je na voljo raznolik nabor izobraževalnih vsebin, preko katerih se udeleženci seznanijo z bogato dediščino Idrije in njenega podeželja.
Strokovni sodelavci geoparka svoje znanje redno nadgrajujejo na raznih konferencah in delavnicah, v okviru katerih predstavljajo tudi svoje delo in Geopark Idrija. Poleg tega se redno prijavljajo na različne mednarodne projekte. Več o aktualnih projektih si lahko preberete na spletni strani http://www.geopark-idrija.si/si/geopark/132/projekti/.
Projekt Danube GeoTour
Trenutno je največji projekt, pri katerem ima Center za idrijsko dediščino vlogo vodilnega partnerja, projekt Danube GeoTour - Valorizacija geodediščine za trajnostni in inovativni razvoj turizma v podonavskih geoparkih. Sofinanciran je iz programa transnacionalnega sodelovanja Podonavje 2014–2020, iz skladov Evropske Unije (ESRR, IPA). Poleg Centra za Idrijsko dediščino– Geoparka Idrija, v projektu kot partnerji sodelujejo še naslednji UNESCO globalni geoparki: Bakony Balaton z Madžarske, Styrian Eisenwurzen iz Avstrije, Papuk s Hrvaške, Karavanke/Karawanken iz Avstrije in Slovenije in Bohemian Paradise s Češke. Poleg njih pa so partnerji v projektu tudi Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Bakony Balaton Turistična regionalna organizacija z Madžarske, Univerza v Bukarešti (Romunija), Univerza Presov s Slovaške in Nacionalni park Djerdap iz Srbije. Za še boljšo prepoznavnost in kvaliteto projekta bodo poskrbeli pridruženi strateški partnerji: Rokua UNESCO Globalni Geopark s Finske, Naturtejo UNESCO Globalni Geopark s Portugalske in Globalna mreža geoparkov iz Francije.
Projekt je skupno vreden približno 1,7 mio evrov in bo trajal do junija 2019.
Glavni cilji projekta so izboljšati strategije in zmogljivosti upravljanja v podonavskih geoparkih, razvoj praktičnih rešitev za aktivnosti, vezane na bogato geološko dediščino in druge naravne ter kulturne vrednote, ter izkoristiti pozitivne trende na trgu za razvoj trajnostnega turizma brez negativnih posledic za okolje v osmih geoparkih v Podonavju.
Glavni rezultat projekta bo skupna Podonavska geopot (Danube GeoTour), ki bo potekala po vseh sodelujočih geoparkih v Podonavju. Tekom projekta bodo osnovani novi in inovativni geoprodukti, temelječi na raznovrstni dediščini, ki bo obiskovalcem predstavljena na zanimiv in inovativen način. S skupnim inovativnim produktom se bo povečalo sodelovanje med geoparki ter izboljšala vidnost in prepoznavnost UNESCO globalnih geoparkov v območju Podonavja in širše.
Kot del Podonavske geopoti bo idrijski geopark v sklopu projekta dobil nov sodobni center za obiskovalce, v katerem bo poudarek na predstavitvi naravne dediščine dediščine območja celotnega Geoparka Idrija.
Tudi pri aktivnostih v projektu je ključnega pomena sodelovanje s partnerji Geoparka, zlasti pri razvoju tako imenovanih GeoProduktov in njihovi interpretaciji.
Več o projektu si lahko preberete na spletnih straneh:
http://www.interreg-danube.eu/danube-geotour
http://www.geopark-idrija.si/si/geopark/237/danube-geotour/
Spremljajte facebook stran: Interreg Danube GeoTour
V prihodnje bo Geopark Idrija delal zlasti na naslednjih vsebinah:
T: 05 37 34 076 – Mojca Gorjup Kavčič
T: 05 93 44 077 – Nina Erjavec in Urška Bajec Rupnik
E: info@geopark-idrija.si
W: http://www.geopark-idrija.si