- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Včeraj (24. marca) je Ministrstvo za solidarno prihodnost v sodelovanju z Idrijsko-Cerkljansko razvojno agencijo (ICRA) v Idriji izvedlo regijski posvet o stanovanjski problematiki v regiji, enega od 12, ki so in bodo še potekali po Sloveniji v pripravah na oblikovanje novega Nacionalnega stanovanjskega programa 2025-2035. Dogodek se je odvijal v dveh delih. V prvem so na temo ključnih izzivov razvoja stanovanjske politike v regiji razpravljali predstavniki občin na severnem Primorskem, v drugem, ki je bil odprt za splošno javnost, pa so v pogovoru in skupinskih delavnicah svoja mnenja, poglede, opombe in predloge izmenjali vsi, ki jih to področje zanima.
Posvet je ob podpori ekipe iz ICRA vodil Jaka Trilar z Ministrstva za solidarno prihodnost, ki je uvodoma izpostavil nekatere splošne ugotovitve s področja dosedanje stanovanjske politike na ravni Slovenije in najbolj perečo problematiko ter možne rešitve, ki se kažejo na tem področju.
Prvi del posveta je bil osredotočen na umeščanje stanovanjskih projektov v regijo in določanje prednostnih območij za javno stanovanjsko gradnjo. V okviru razprav so izvedli analizo stanovanjskega razvoja, kjer so udeleženci identificirali ključne prednosti, slabosti, priložnosti in izzive, s katerimi se regija sooča pri načrtovanju in izvajanju stanovanjskih projektov. Analiza bo služila kot osnova za nadaljnjo razpravo o prednostnih ukrepih za razvoj stanovanjskih območij in izboljšanje stanovanjske oskrbe na severnem Primorskem. Med ključnimi je bil izpostavljen problem zagotavljanja novih javnih stanovanj za mlade, mlade družine in druge, ki si težje zagotovijo primerno stanovanje, opozorili so na že sicer zastarel fond obstoječih javnih stanovanj v regiji, ki potrebujejo temeljito prenovo ter nove modele in vire financiranja. Dodatno je potreba tudi po novih stanovanjih in ena od možnih priložnosti obnova zasebnih večstanovanjskih hiš v bivalne enote. Udeleženci vidijo potrebo po večjem povezovanju občin za lažji dostop do financiranja in razvoj stanovanjskih politik na regijski ravni. Drugi del posveta, namenjen širši javnosti, je bil osredotočen na pridobivanje mnenj prebivalcev in drugih skupin javnosti o stanovanjski problematiki. Udeleženci so podali svoj pogled na trenutne izzive stanovanjskega področja v regiji, zlasti na Idrijskem, saj je bila velika večina udeleženih na tem delu posveta iz idrijske občine.
Med izzivi stanovanjske politike na podeželju so izpostavili precejšnjo razpršenost naselij, geografsko zahtevnost območja, ki lahko odvrne zlasti mlade pri odločitvi o bivanju na podeželju, pomanjkanje infrastrukture, storitvenih dejavnosti in primernih stanovanj, kar ovira razvoj in bivanje v podeželjskem okolju. Kot izzive stanovanjske gradnje v mestnem okolju so izpostavili zlasti v kotlino ujeto Idrijo in posledično kronično pomanjkanje razpoložljivega prostora za novogradnjo. Da je veliko objektov prepoznanih kot kulturna dediščina in večje območje starega mesta tudi pod Unesco zaščito, je samo po sebi pozitivno in kaže na odnos Idrijčanov do dediščine, ob prenovah objektov pa to investitorjem prinaša dodatne zahteve kulturnovarstvene stroke, ki lahko oteži ali celo onemogoči prenovitvene posege ter oteži urejanje obstoječih objektov za boljšo dostopnost. Predlagali so tudi bolj življenjsko zakonodajo na področju gradnje in obnove objektov ter spodbude za prenovo obstoječih nepremičnin in boljšo izrabo obstoječih stavb. Ob slednjem je velik izziv zlasti, kako doseči, da bi se sprostil velik fond nepremičnin, v katerih biva ena sama, največkrat ostarela oseba, ki nima sredstev za obnovo stavbe oziroma preureditev v objekt z večstanovanjskimi enotami in se zaradi nezaupanja ne odloča za oddajo potencialnim najemnikom. Primanjkuje zlasti dostopnih najemnih stanovanj za mlade in ranljive skupine. Rešitve vidijo v alternativnih možnostih bivanja, kot so prilagojene bivanjske skupnosti in medgeneracijsko sobivanje.
Posvet je potrdil, da je stanovanjska oskrba ena ključnih tem v regiji, pri čemer so udeleženci izpostavili potrebo po sistemskih rešitvah in tesnem sodelovanju med državo, lokalnimi skupnostmi in stanovanjskimi skladi.
Rešitve, ki so jih včeraj v Idriji predlagali udeleženci obeh delov regijskega posveta o stanovanjskih izzivih na severnem Primorskem, bo ministrstvo lahko vključilo v novi Nacionalni stanovanjski program za obdobje 2026–2036.
Metka Rupnik