- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
9. maja, ko praznujemo 80-letnico težko pričakovanega miru, ki je tedaj nastopil po grozotah druge svetovne vojne, bo Pošta Slovenije izdala serijo poštnih znamk pod skupnim imenom Mir. V njej bo istega dne izšlo kar pet novih poštnih znamk, ki bodo počastile obletnice pomembnih zgodovinskih pomnikov tega časa. Med njimi tudi 80-letnico časnika Partizanski dnevnik, ki ga je tiskala Partizanska tiskarna Slovenija pod Vojskarsko planoto.
Partizanski dnevnik je bil dnevni časnik slovenskega narodnoosvobodilnega gibanja in edini doslej znani tiskani dnevni časnik protifašističnega odpora v tedanji okupirani Evropi. Izhajati je začel novembra 1943 v Zakrižu pri Cerknem v ciklostilčni tehniki kot vojaško glasilo Triglavske divizije NOV in POS, s 1. junijem 1944 pa je postal glasilo OF za Primorsko in Gorenjsko. Septembra 1944 se je Partizanski dnevnik preselil in se najprej tiskal v tiskarni Doberdob v Govcu v Gorenji Trebuši, od septembra 1944 do 1. maja 1945 pa v Partizanski tiskarni Slovenija v grapi V studencih pod Vojskarsko planoto, ki je bila največja in tehnično najbolje opremljena partizanska tiskarna na Primorskem med drugo svetovno vojno. Z veliko požrtvovalnostjo in iznajdljivostjo so oskrbovalci zagotavljali črkovni material, papir in ostale tiskarske potrebščine. Kot ves ilegalni partizanski tisk je časnik dnevno raznašala kurirska služba po Primorski in Gorenjski. Časnik je izhajal do 7. maja 1945. Medtem se je uredništvo preselilo v osvobojeni Trst. 13. maja 1945 so ga preimenovali v Primorski dnevnik, ki še danes izhaja kot osrednje glasilo Slovencev v Italiji.
9. maja bo Pošta Slovenije v seriji petih poštnih znamk Mir izdala tudi poštno znamko z motivom časnika Partizanski dnevnik, ki ga je oblikoval Marko Prah. Znamka bo imela nominalno vrednost 1,5 evra. Ob tej priložnosti bo izšel tudi poštni žig z upodobljenim golobom miru z oljčno vejico ter ovitek prvega dne z vsemi petimi znamkami iz serije Mir.
Metka Rupnik
Foto: Pošta Slovenije