Žvepleni izviri so relativno redek naravni pojav. Zanje je najbolj značilno to, da jih prej zavohamo kot zagledamo. Krivdo gre pripisati neprijetnemu vonju, ki se širi v okolici in spominja na »gnila jajca«. Pogostejši so na vulkansko aktivnih območjih, npr. na Siciliji, kjer prihajajo na plano z različnimi minerali obogatene vode.
V karbonatnih sedimentnih kamninah, ki pokrivajo večji del Slovenije, pa predstavljajo naravni žvepleni izviri posebnost. V teh primerih moramo vzroke iskati v geoloških značilnostih območja – v zgradbi kamnin, v tektonskih in hidrogeoloških procesih, pa tudi v mikroorganizmih, ki živijo v podzemnih vodah.
En takšen naravni žvepleni izvir je v Gorenji Trebuši in ga poznamo pod imenom Žveplenica. O njem je bilo bolj malo znanega, zato se je skupina radovednih geologov, skupaj s prav tako radovednim mikrobiologom, odločila, da izvir razišče. Na predavanju bomo predstavili zanimive ugotovitve terenskih in laboratorijskih raziskav, ki smo jih opravili. Predstavili bomo tudi izjemno pestrost živih organizmov, povezanih z Žveplenico.
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava