- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V ponedeljek okoli 17. ure se je v Mokraški vasi s pobočja bližnjega hriba utrgala velika skala, ki je zgrmela proti bližnjemu stanovanjskemu objektu, se razpočila na dvoje in zatem pristala na terasi hiše. K sreči niče od stanovalcev, sosedov, mimoidočih ni bil poškodovan, skalna gmota pa je povzročila precejšnjo materialno škodo in seveda prestrašila stanovalce prizadete hiše ter sosede.
Stanovalcem so posledice padca skale že isti dan ob sodelovanju civilne zaščite pomagali odstraniti idrijski gasilci, včeraj pa si je teren ogledala tudi geologinja.
Kot pojasnjuje Aleš Lapajne, referent za zaščito in reševanje na Občini Idrija, ki si je skupaj z gasilci že na dan dogodka ogledal stanje na pobočju nad prizadeto stanovanjsko hišo in je tudi včeraj spremljal geologinjo na terenu, sta si s strokovnjakinjo ponovno ogledala mesto skalnega podora. Osnovna ugotovitev je, da je na terenu več labilnih skal že od prej, nekatere med njimi so še ujete med drevesi. Zaenkrat pa sta na terenu še dve labilni skali, ki predstavljata potencialno nevarnost za stanovanjske objekte, zato ju bodo danes delavci podjetja Kaskader utrdili z jeklenimi vrvmi, da bi preprečili njun zdrs. To so nujni takojšnji ukrepi, geologinja pa bo v prihodnjih dneh na osnovi ugotovitev s terena izdelala poročilo s predlogi rešitev za trajno sanacijo območja.
Sedaj se kot najustreznejša rešitev nakazuje postavitev podajno lovilnih mrež in ograj, ki bi zaustavile kamenje in skale. Po ocenah naj bi potrebovali od 100 do 150 metrov tovrstne zaščite, kar pa ne bo majhen finančni zalogaj za Občino. V prihodnjih dneh bodo opravili še dodatne preglede terena, da bi lahko oblikovali najustreznejšo rešitev, njihov osrednji cilj pa je obvarovati ljudi in njihovo imetje.
Metka Rupnik
Foto: PGD Idrija