- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Ta četrtek so sejno sobo Občine Idrija namesto članov idrijskega občinskega sveta zasedli mladi parlamentarci – predstavniki osnovnih šol z Idrijskega in Cerkljanskega, ki so se sešli na zasedanju medobčinskega otroškega parlamenta. Vsakoletno zasedanje je priložnost, da mladi pridobijo znanja in veščine demokratičnega razpravljanja in odločanja ob vprašanjih, ki so neposredno povezana z njihovim življenjem in delovanjem.
Uvodoma so udeležence pozdravili in jim uspešno delo zaželeli: Zdenka Šturm, predsednica ZPM Idrija, Maja Majnik, svetovalka za področje družbenih dejavnosti na Občini Idrija, ter podžupan Občine Cerkno Domen Uršič.
Lani so mladi parlamentarci o šolstvu in šolskem sistemu razpravljali, zbirali ideje in iskali rešitve, letos pa so se osredotočili na refleksijo in preverili uresničevanje teh predlogov. Razmišljali so tudi o možnostih za nadgradnjo izvedenih akcij in njihovo izvedbo na nacionalni ravni. Ugotovili so, da je bilo narejeno veliko dobrega in da so sprejete sklepe in akcijske načrte v večji meri tudi izpolnili.
V nadaljevanju so razpravljali o štirih podtemah, o odnosih v šoli in medgeneracijskim sodelovanjem, o metodah in načinih poučevanja oziroma učenja, o učnih vsebinah in šoli za življenje ter o otrocih v digitalni dobi.
Razpravo so sklenili s štirimi sklepi:
SKLEP 1: V šoli želijo ohranitev oz. nadgradnjo medgeneracijskega sodelovanja v okviru dnevov dejavnosti, pomoč starejših učencev in medrazredne pomoči, branja in predstavitev. Poudarjajo tudi pomen vpliva vrstnikov na prekrškarje in predlagajo sistem zaupnikov, ki bi se jim učenci lahko zaupali v stiski.
SKLEP 2 : Želijo, da je učenje angleščine na nižji ravni zasnovano na zabavnejši način, možnost izbire in povečanje uporabe angleščine pri drugih predmetih. Spodbuditi želijo tudi delo v skupinah, saj se z medsebojnim učenjem več naučijo. Prav tako želijo več praktičnega dela, predvsem pri naravoslovnih predmetih. Predlagajo implementacijo zabavnejših fit odmorov v vse šole.
SKLEP 3 : Poudarjajo pomen spoznavanja poklicev, uvedbo podjetniških dnevov, ki bi bili enakovredni informativnim dnevom. Vključili bi tudi vse ostale slovenske kraje in ne bi bili omejeni zgolj na lokalno okolje. Poudarjajo pomen šole za življenje, kjer bi se učili uporabnih spretnosti, obvezno bi bilo znanje prve pomoči.
SKLEP 4: Predlagajo uvedbo telefonov in tablic v izobraževanje ter uporabo interneta za iskanje (novejših) informacij, a opozarjajo tudi na omejeno uporabo le-teh. Želijo izobraževanje za učitelje in učence na tem področju ter možnost dostopa za vse učence.
Pred zaključkom zasedanja so izvolili tudi predstavnike, ki jih bodo zastopali na regijskem in nacionalnem otroškem parlamentu. Na regijskem, ki se bo odvijal v torek, 19. marca, v Tolminu, bodo učence z Idrijskega in Cerkljanskega zastopali: Blaž Grošelj in Jure Čibej (OŠ Idrija), Tajda Razpet in Vita Grudnik (OŠ Cerkno), Neža Vončina (OŠ Spodnja Idrija) in Žan Čuk (OŠ Črni Vrh). Na nacionalnem otroškem parlamentu v Ljubljani, ki bo potekal 8. aprila, pa bo osnovnošolce iz naših krajev zastopala Vita Grudnik iz OŠ Cerkno, kot novinar pa se ji bo pridružil Jure Čibej iz OŠ Idrija.
Metka Rupnik