- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V aprilu se je pričel izvajati nov projekt z naslovom »Domače in umetnostne obrti – dediščina in sodobnost«, katerega namen je oživitev in razvoj tradicionalnih obrti na Idrijskem, kar naj bi, med drugim, omogočilo tudi generiranje novih podjetniških idej in turističnih priložnosti.
LAS s CILjem bo za ta projekt pridobil skoraj 100.000 evrov nepovratnih evropskih sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in sredstev Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014 – 2020.
Projekt, v katerem sodelujejo še trije domači partnerji, in sicer Mestni muzej Idrija, Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija in Idrijsko-Cerkljanska razvojna agencija, je del širše slovenske zgodbe. Idrijsko območje je namreč eno od štirih, kjer so aktivnosti v aprilu že začele teči.
Na Idrijskem se bodo v okviru projekta, ki se je začel izvajati aprila letos in bo trajal do konca oktobra 2020, posvetili trem obrtem, ki so v preteklosti zaznamovale naše območje in vplivale na njegov gospodarski in družbeni razvoj. Predmet proučevanja in razvoja bodo:
Ciljev projekta je več. Na osnovi raziskav tradicionalnih obrti želijo razviti in oblikovati nove turistične produkte, storitve in dogodke za javnost ter jih pilotno izvesti, s čimer bodo nadgradili trenutno ponudbo dveh pomembnih turističnih ponudnikov: Mestnega muzeja Idrija in Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija. Prispevati želijo k ohranjanju kulturne dediščine območja in grajenju nadaljnjega razvoja območja na temeljih te dediščine. Z raziskovanjem starih, že skoraj pozabljenih obrti, njihovo sodobno prezentacijo, revitalizacijo in promocijo bodo prispevali k ohranitvi vsaj treh starih obrti. Posredno pa želijo prispevati tudi k oblikovanju pogojev za ustvarjanje novih delovnih mest na idrijskem območju. In še en pomemben cilj so si zastavili – to je vključevanje različnih ranljivih skupin, kot so predšolski in šolski otroci, mladina, ljudje s senzornimi omejitvami.
Metka Rupnik (Vir: LAS s CILjem)
Foto: V 16. in do sredine 17.stoletja so živosrebrno rudo žgali v glinenih vrčih in retortah (arhiv MMI)