- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Na obisku v Idriji se je danes mudil minister za kulturo Zoran Poznič s sodelavci. V sejni sobi idrijske občine se je sestal na pogovoru z idrijskim in cerkljanskim županom Tomažem Vencljem in Gašperjem Uršičem ter sodelavci iz obeh občinskih uprav in vodilnimi predstavniki največjih ustanov in zavodov s področja kulturne dediščine na Idrijskem in Cerkljanskem.
Iz Idrije so se poleg idrijskega župana in poslanca Sama Bevka delovnega srečanja z ministrom udeležili: direktor idrijske občinske uprave Gregor Prezelj, svetovalka za družbene dejavnosti Maja Majnik, direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec, direktorica Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija Tatjana Dizdarevič, vodja idrijske enote Zgodovinskega arhiva Ljubljana Mira Hodnik, vodja Čipkarske šole Idrija Metka Fortuna ter dosedanja direktorica in sedanja v.d. direktorice Mestne knjižnice in čitalnice Idrija Milanka Trušnovec in Nada Božić Eržen. Prisotni so bili tudi vodja idrijske izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Rado Božič ter predstavnika javnega zavoda ID20 in društva Idrija 2020 Peter Lahajnar in Matevž Straus.
Udeleženci so gostom z ministrstva predstavili dejavnosti in načrte ustanov, ki v Idriji upravljajo z objekti Unescove dediščine živega srebra, ter s prizadevanji za nadgradnjo predstavitve v arheološkem najdišču Divje babe in pustnega običaja laufarija na Cerkljanskem.
Kot je poudaril minister Poznič, smernice delovanja ministrstva temeljijo na dejstvu, da ni dovolj vlagati le v zidove in strehe, ampak je potrebno obnovljenim objektom kulturne dediščine vdahniti tudi »žive« vsebine, nadgrajene z digitalizacijo in sodobnimi informacijskimi ter predstavitvenimi pristopi, ki so zanimivi za vse generacije obiskovalcev. Le tako je lahko dediščina tudi vir razvoja kulturnega turizma.
V Idriji se tega že zavedajo, saj so vsi doslej obnovljeni objekti Unescove dediščine v mestu tudi prostor aktivne kulture v obliki muzejske, galerijske, glasbene, društvene in drugih kulturnih dejavnosti, žal pa primanjkuje sredstev za obnovo še nekaterih objektov, kot je na primer Rudniško gledališče, najstarejša zidana gledališka stavba na Slovenskem, območja Kajzer, nadaljevanje obnove topilnice, ter sredstev za dodatne kadre, ki bi se ukvarjali z novimi pristopi in tehnologijami za sodobnemu obiskovalcu bolj privlačno predstavitev dediščine.
Minister in predstavniki občin ter kulturnih ustanov na Idrijskem in Cerkljanskem so z zadovoljstvom ugotovili, da imajo enake poglede na področju ohranjanja in predstavitve kulturne dediščine. V pomoč kulturnim ustanovam pri uvajanju sodobnih pristopov pri prezentaciji kulturne dediščine naj bi bila pred nedavnim na ministrstvu ustanovljena komisija za izobraževanje. Minister je pojasnil, da bodo sredstev za vlaganja deležni tisti objekti kulturne dediščine, za katere bodo prijavitelji pripravili dobre projekte z »živo« vsebino. Po besedah idrijskega župana Tomaža Venclja idrijsko Rudniško gledališče (današnje Filmsko gledališče), območje Kajzer in nekateri drugi objekti kulturne dediščine v Idriji to zagotovo so.
Nekaj dodatnih sredstev bo slovenska kultura deležna tudi iz zakona o kulturnem evru, ki bo stopil v veljavo s prihodnjim letom, prvi razpisi pa naj bi bili objavljeni že v drugi polovici letošnjega leta.
V nadaljevanju si je minister Poznič s sodelavci v spremstvu gostiteljev nekaj teh objektov Unescove dediščine v Idriji tudi ogledal, med njimi Magazin in Rudniško gledališče, strojnico jaška Inzaghi, območje Kajzer in idrijski grad.
Metka Rupnik