- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Minister za kulturo Zoran Poznič je v pogovoru z vodstvom idrijske in cerkljanske občine ter vodilnimi predstavnicami in predstavniki kulturnih ustanov na Idrijskem in Cerkljanskem med drugim povedal tudi:
»V marsikateri lokalni skupnosti, kamor pridemo povprašat, kako kot ministrstvo lahko pomagamo pri ohranjanju kulturne dediščine, zlasti objektov, pravijo: »To streho je potrebno popravit, to steno zabetonirat …« Na vprašanje, kakšna bo pa vsebina, ki jo bodo vnesli v obnovljen objekt kulturne dediščine, pa pogosto nimajo odgovora. Nujno je, da tudi lokalne skupnosti z vsemi svojimi kadri, ki so zrasli v tisti skupnosti, osmislijo projekte z vsebinami, da objekti kulturne dediščine tudi vsebinsko zaživijo. » Kot je v pogovoru z vodstvom idrijske občine in predstavniki kulturnih ustanov med drugim poudaril minister, v Idriji to že znamo, zato je lahko primer dobre prakse tudi za druga območja po Sloveniji. Nov izziv pa je, kako v predstavitev kulturne dediščine vnesti moderne pristope in možnosti, ki jih ponuja sodobna tehnologija.
In koliko sredstev bo država iz proračuna namenila področju kulture?
»Proračun ministrstva za kulturo za letošnje leto znaša 196 milijonov evrov, s kulturnim evrom (sredstva iz tega naslova bodo na voljo z letom 2021) smo pridobili 122 mio in v pogajanjih, ki pravkar potekajo, pričakujem še med 50 in 60 mio iz nove perspektive črpanja kohezijskih sredstev. Vse to skupaj pomeni, da lahko ministrstvo za kulturo poskrbi za vse tisto, za kar mi vsi skupaj mislimo, da je primerno poskrbeti. To ne pomeni le popravljanja posledic minulih let, ko je bilo področje kulture močno podhranjeno, ampak tudi pripraviti projekte za naprej.«
Še o vlogi dediščine na področju kulturnega turizma:
»Razvoj na vseh področjih gre tako skokovito naprej, da mu je vse težje slediti, zato je temu potrebno posvetiti posebno pozornost tudi na področju kulturne dediščine. Ministrstvo za kulturo je pred kratkim ustanovilo skupino za izobraževanje, ki bo tudi na terenu skrbela za dodatno opolnomočenje ljudi, ki delajo na področju kulture, z novostmi pri promociji, v kulturnem turizmu in pri podpori, ki jo omogočajo nove tehnologije. V prihodnje je v vse to, kar že počnete v Idriji, potrebno vključiti čim več teh novih pristopov in možnosti, ki jih ponuja informacijska tehnologija, za čim bolj privlačno predstavitev vseh zakladov, ki jih premore idrijska občina. Govorim o sistemu kulturnega turizma skozi perspektivo industrijskega kulturnega turizma in vsega, kar sodi zraven. Tudi ekonomska vzdržnost vsega tega, kar lahko ponudite ne tej in naslednjim generacijam Idrijčanov, ampak tudi tujim obiskovalcem, lahko osmisli vse to bogastvo dediščine, da ostane živo, da deluje in da je pripravljeno na vse tisto, kar nas na tem področju čaka že v bližnji prihodnosti.«
Metka Rupnik