- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V torek, 1. septembra, je v hotelu Jožef v Idriji potekal slovesen podpis koncesijske pogodbe med Občino Idrija in izbranim koncesionarjem, družbo Petrol, za oskrbo treh večjih naselij v občini z zemeljskim plinom.
Pogodba, ki sta jo podpisala župan Občine Idrija Bojan Sever in član uprave družbe Petrol Rok Vodnik, se nanaša na izvajanje lokalne gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina in oskrbe z energetskimi plini iz omrežja za geografsko območje občine Idrija.
Kot je ob podpisu poudaril župan Sever, je to zgodovinski dogodek za lokalno skupnost, saj je Občina Idrija v svojih razvojnih dokumentih zemeljski plin (ob biomasi) opredelila kot osrednji energent prihodnosti na Idrijskem. K uporabi „zelenih“ energentov občino zavezuje tudi konvencija županov, ki jo je podpisal tudi Sever in v kateri se je občina obvezala k 20-odstotnemu znižanju ogljikovega dioksida v občini. Idrijska občina bo letos pristopila k obvezi za 40-odstotno znižanje do leta 2030. Župan je izrazil prepričanje, da bo idrijski občini s plinom, ki sicer ni obnovljiv vir, a sodi med „zelene“ energente, to uspelo. Pojasnil je še, da bi bilo izkoriščanje domače biomase neprimerljivo dražje, sočasno pa se po prehodu številnih občanov nanjo srečujemo s povečanjem trdih delcev v zraku, kar slabša kakovost zraka in vpliva na dihala. Plin bo zdravju prijaznejši.
Tudi v Kolektorju so se aktivno vključili v reševanje zadreg s plinovodom. Kot je na dogodku poudaril Stojan Petrič, so ogrevanje z biomaso vsestransko preučili. zlasti s pomočjo primerov dobrih praks v Avstriji, a študije so tehtnico nagnile v prid plinu.
Glavni direktor podjetja Plinovodi Marjan Eberlinc je povedal, da bo njihovo podjetje gradilo plinovod za zemeljski plin s Kalc do Godoviča. Trasa bo večidel potekala vzporedno z državno cesto do merilno regulacijske postaje ob vstopu v godoviško industrijsko cono. Od tam naprej pa bo plinovodno omrežje po „francoski cesti“, po Ključih, do Idrije in predvidoma naprej do Spodnje Idrije gradil Petrol. Po besedah predstavnika uprave družbe Roka Vodnika bo podjetje dogradilo plinovodno omrežje s sedanjih 21 na 66 kilometrov, obseg, ki vključuje tudi območje Spodnje Idrije. V Idriji bo Petrol omrežje za zemeljski plin priklopil na obstoječo infrastrukturo, ki jo že upravlja v okviru koncesije za utekočinjen naftni plin.
Godovič in Idrija naj bi po pogodbi zemeljski plin dobila do jeseni leta 2018 in, če bodo dogovarjanja s spodnjeidrijskim gospodarstvom uspešna ter bo gradnja plinovoda, kot načrtuje občina, izvedbeno in časovno usklajena tudi z vzpostavitvijo kolesarske povezave med Idrijo in Spodnjo Idrijo, naj bi zemeljski plin istočasno dobila tudi Spodnja Idrija.
Vrednost investicije izgradnje plinovoda od Kalc do Godoviča je ocenjena na okoli 5 milijonov evrov, prav toliko naj bi Petrol odštel tudi za gradnjo sistema od Godoviča prek Idrije do Spodnje Idrije. Petrol naj bi letno zagotovil 4, 5 milijonov kubikov zemeljskega plina, najbolj zelenega energenta ter predvidoma tudi bistveno cenejšega za uporabnika.