- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Mesti Idrija in hrvaška Lepoglava, ki ju med drugim povezuje tradicija izdelovanja čipk, v teh dneh utrjujeta dogovore o tesnejšem sodelovanju, ki sta jih sprejeli ob pobratenju mest leta 2012 in jih še okrepili ob vsakokratnih medsebojnih srečanjih, tudi zadnjem v okviru letošnjega Festivala idrijske čipke.
Razstavi čipk „Rastlinjak“ in „Lace & Light - „Čipka in svetloba“, ki sta bili junija na ogled v Idriji v času Festivala idrijske čipke, bosta med 17. in 20. septembrom gostovali v Lepoglavi na njihovem že 19. mednarodnem festivalu čipk Lepoglava 2015. Postavitev obeh razstav v Lepoglavi je omogočila Zveza Alpe Jadran.
Razstava Lace & Light je bila osrednja razstava letošnjega festivala v Idriji in je nastala v okviru projekta Skupaj ohranjamo dediščinsko znanje Evropske unije, ki je bil sofinanciran s strani programa Evropa za državljane Evropske unije. V skupnem projektu sta se povezali mesti Idrija in Lepoglava, ki ju povezuje tradicija klekljanja čipk, projekt pa so souresničevale klekljarice Društva klekljaric idrijske čipke, Društva klekljaric Črni Vrh-Godovič in klekljarice iz Lepoglave. Na razstavi čipka poleg čarobnosti vzorcev prepletenih niti odseva tudi bogastvo svojih senc in ustvarja prostor, napolnjen z nenavadno svetlobno igro.
Razstava Rastlinjak je nastala v sodelovanju Društva klekljaric idrijske čipke in študentk Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil Oddelka za tekstilstvo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Sedem študentk (Mojca Košir, Kaja Rutar, Neja Kaligaro, Lucija Kušar, Marcela Horvat, Marita Narobe, Vendi Jukić) je pod mentorstvom izr. prof. Vere Sešlar Založnik skupaj zasnovalo čipkasto idejo o prepletu in medsebojnem prilagajanju različnih rastlin. Skupini so se pridružile še klekljarice Vera Velikajne, Mira Guzelj, Anica Uršič in Milena Kalan.
Mesti Idrija in Lepoglava druži veliko zgodovinskih vzporednic in tudi aktualnih razvojnih teženj, med katerimi je zlasti ročno klekljana čipka, ki je enkraten izdelek in kulturna vrednota. Idrijska čipka se ponaša z zaščiteno geografsko označbo, lepoglavska pa je vpisana na UNESCO seznam nesnovne dediščine.