- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
V Razstavišču Nikolaja Pirnata na idrijskem gradu je te dni na ogled razstava Poklon volni-obdelava volne in njena uporaba v rokodelstvu, pod katero se kot organizator podpisuje Mestni muzej Idrija, avtorica je Tina Zadnik, sodelujoči v projektu pa so tudi Razvojna agencija ICRA in Društvo rejcev drobnice Idrija-Cerkno s svojo rokodelsko sekcijo. Razstava, s katero je svoje mesto v razstavišču na idrijskem gradu dobilo tudi podeželje, ni le poklon tradicionalnim znanjem na področju obdelave volnenega vlakna in izdelave volnenih izdelkov, ampak tudi sodobni uporabi volne.
Ovčjereja je bila na Idrijskem in Cerkljanskem v preteklosti namenjena samooskrbi, pomagala je ohranjati obdelano krajino, saj so ovce popasle tudi strme bregove in obronke, rejcu so dale mleko, meso in volno.
Volna je ekološko, trajnostno, biorazgradljivo in energetsko učinkovito naravno živalsko vlakno z visoko uporabno vrednostjo, kar so že nekdaj žene izkoriščale za izdelavo toplih volnenih oblačil in drugih izdelkov. Veščine pletilstva, tkalstva, polstenja volne in druga znanja ter oprema in orodje za ta dela so se kot dediščina z ustnim izročilom in praktičnim delom ohranjala iz roda v rod. Današnje rokodelke so nosilke tradicionalnega znanja in njegove prenašalke na mlajše rodove, na osnovi tradicionalnih znanj pa ustvarjajo tudi volnene izdelke za sodobno rabo.
Razstava na idrijskem gradu je razdeljena v tri sklope. Prvi ponuja zgodovinski prelet ovčjereje na Idrijsko-Cerkljanskem, predstavi dejavnost Društva rejcev drobnice Idrija – Cerkno in ponudi odgovor, zakaj je volna kot naraven material danes še vedno zanimiva. V drugem sklopu so predstavljeni muzejski predmeti ter sodobna orodja in oprema, uporabljena v tehnoloških postopkih od ovčjega runa do volne, in tehnike izdelave izdelkov iz volne. V tretjem sklopu pa 10 članic rokodelske sekcije Društva rejcev drobnice Idrija-Cerkno predstavlja svoje rokodelske izdelke, izdelane večinoma iz volne z Idrijskega in Cerkljanskega. Številni posebej označeni volneni izdelki na razstavi so tudi na prodaj, in sicer ob sobotah in nedeljah v mali galeriji idrijskega gradu. Sestavni del razstave so tudi panoji z besedili in fotografskim gradivom in video predstavitve, ki vsebinsko bogatijo prikaz na razstavi. Besedila zanjo sta napisali Ivana Leskovec in Tina Zadnik, uporabljene fotografije so iz fototeke Mestnega muzeja Idrija, arhiva Slovenskega etnografskega muzeja ter fotografov Metod Blejca in Une Rebić, ki sta tudi avtorja video vsebin na razstavi, Jože Carli pa je zaslužen za mentoriranje rokodelskih izdelkov in oblikovanje ambientalnega prostora na razstavi.
Na odprtju razstave so obiskovalce nagovorile organizatorica razstave Ivana Leskovec z Mestnega muzeja Idrija, avtorica razstave Tina Zadnik in Alenka Rupnik, predsednica rokodelske sekcije pri društvu rejcev drobnice. Glasbeno pa sta dogodek obogatila kitarist in flavtistka - učenca Glasbene šole Idrija.
Metka Rupnik
Foto: Bojan Tavčar