- O OBČINI
- OBČINSKA UPRAVA
- ORGANI OBČINE
- E-OBČINA
- NOVICE IN OBJAVE
- KONTAKTI
- TURIZEM
Včeraj je potekala 9. redna seja Občinskega sveta. Po začetnem usklajevanju dnevnega reda, s katerega sta bili umaknjeni dve točki, ki bosta obravnavani na eni od naslednjih sej, so svetniki najprej odločali o imenovanju predstavnikov Občine Idrija v Svet zavoda OŠ Spodnja Idrija (imenovani so bili Anja Čuk, Miha Prezelj in Daša Pirih) ter Skupščino JP Komunala Idriji, kamor je bila imenovana Ana Wahl.
Zatem je Metka Fortuna kot koordinatorka strokovnega odbora Festivala idrijske čipke (FIČ) predstavila poročilo o izvedbi 41. Festivala idrijske čipke. Poudarila je, da gre za tridnevno zgoščeno dogajanje, ki od organizatorjev in izvajalcev zahteva veliko truda in časa, sodelujejo pa tudi prostovoljci. Festival pomembno prispeva k ohranjanju kulturne dediščine in promociji občine. Letošnji FIČ je po ocenah obiskalo 7.000 obiskovalcev. Skozi razpravo so tudi svetniki pohvalili letošnjo izvedbo in program festivala ter vse prostovoljce, ki so sodelovali.
Sledilo je odločanje o dopolnitvi odloka o ustanovitvi Zavoda za turizem Idrija (ZTI) po skrajšanem postopku, pri čemer gre za uskladitev obstoječega odloka z zakonodajo, saj je potrebno dejavnosti zavoda razvrstiti na netržne in tržne dejavnosti. Med svetniki je potekala razprava o nekaterih tržnih dejavnostih zavoda, saj mednje spada tudi gostinska dejavnost, nekateri pa menijo, da bi to lahko predstavljalo konkurenco drugim gostincem. Pojasnjeno je bilo, da zavod take naloge izvaja le, ko se ne najde drugih ponudnikov oziroma za promocijo destinacije, kar so nekateri svetniki tudi potrdili. Sklep je bil sprejet. Svetniki so nato odločali še o soglasju k zadolžitvi ZTI, kjer je predstavnica zavoda, Mojca Gorjup Kavčič, pojasnila, da gre za premostitveni kredit za zalaganje stroškov za izvedbo projektov. Odgovorila je tudi na vprašanje glede naravovarstvenega nadzornika, ki je predviden v upravljavskem načrtu za Krajinski park Zgornja Idrijca in bo lahko deloval tudi kot prekrškovni organ.
V nadaljevanju je razprava tekla o spremembi OPPN na Kresovem griču za potrebe kamnoloma, kjer gre za birokratski zaplet, saj se je po sprejetju OPPN spremenila zakonodaja o rudarstvu, zato je bilo treba besedilo prostorskega načrta prilagoditi. Ob tem je bilo pojasnjeno, da se proizvodnja ne bo občutno povečala, zato tudi ceste ne bi smele biti dodatno obremenjene, hkrati pa lastnik redno vzdržuje bankine ob cesti.
Zatem je bilo govora o spremembi odloka o proračunu za leti 2023 in 2024 v skrajšanem postopku. Občina je letos namreč že prejela sredstva za odpravo posledic naravnih nesreč, in sicer intervencijska sredstva (446.792 EUR) ter sredstva za naravno nesrečo večjega obsega (1.774.453 EUR), ki so bila dodana v občinski proračun, potrebno pa jih bo porabiti v 12 mesecih od dneva prejema. Med spremembami je bilo tudi nekaj drugih postavk, tako se denimo načrtovana investicija v avstrijsko stavbo Zdravstvenega doma premakne v leto 2024, v Spodnji Idriji in Črnem Vrhu pa je predvidena tudi vzpostavitev bankomata, ki ga bo financirala občina. Po kratki razpravi so bile spremembe potrjene.
Svetniki so v nadaljevanju odločali o vrednosti točke za določitev višine nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča za leto 2024 ter o dveh premoženjsko-pravnih zadevah. Obe točki sta bili brez razprave potrjeni.
Sledila so vprašanja in pobude svetnikov, ki jim je bilo tokrat namenjeno nekaj več časa. V nadaljevanju je zapisan le kratek povzetek, natančneje pa si boste lahko vprašanja prebrali v zapisniku seje in odgovorih na VIP, ki bodo objavljeni pred sklicem naslednje seje na naši spletni strani na zavihku Občinski svet. Veliko pobud je bilo podano glede omogočanja zavijanja v desno z zeleno puščico v križiščih, kjer bi bilo to smiselno. Pobude so bile že podane na direkcijo, vendar so zavrnili vse predloge, se jih bo pa ponovno pozvalo, da preverijo možnosti postavitve. Svetniki so spraševali tudi o javni razsvetljavi, vzdrževanju gozdnih cest, ureditvi parkiranja v mestnem jedru, sanaciji ceste v Idrijske Krnice, urejenosti izložb v idrijskem mestnem središču in nekaterih potrebnih manjših posegih na cestni infrastrukturi v Spodnji Idriji. Občino so svetniki pozvali, naj pripravi pregled vseh trenutno aktualnih projektov in naj posreduje pri izvajalcih del na državnih cestah, da se določene stvari pravočasno uredijo. Dogovorjen je bil tudi sestanek z županom in predstavniki KS Črni Vrh glede kulturne dvorane v Črnem Vrhu. Govora je bilo še o ureditvi dostopa za invalide na pokopališče v Idriji, ograje ob Idrijci, odlaganju zelenega odreza in gradbenih odpadkov v ZC Ljubevč, ureditvi kostnice na idrijskem pokopališču ter stanju šole v Ledinah, načrtom pluženja v Dolah in večnamenskem prostoru v Kanomlji.